Ból szyi może być ostry i zlokalizowany w jednym miejscu lub mniej intensywny, ale rozprzestrzeniać się na szerszy obszar. Czasami ból rzutuje do głowy w rejon podpotyliczny lub towarzyszy bólowi głowy. W wielu przypadkach razem z bólem występuje spazm (skurcz) mięśni szyi, górnej części pleców lub wokół łopatki. Bardzo często oprócz dolegliwości bólowych pojawia się sztywność karku oraz ramion.

Jak w przypadku wszystkich dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego, leczenie kręgosłupa szyjnego, aby było skuteczne musi być rozważane wieloaspektowo. Dobra wiadomość jest taka, że mimo swojej złożoności odcinek szyjny jest bardzo wdzięczny w leczeniu. Prosty program ćwiczeń, edukacja oraz terapia manualna dają bardzo wysoką skuteczność.

Zaznaczyć należy, że w tym artykule poruszymy probelmy kręgosłupa szyjnego pojawiające się głównie, w wyniku długo utrzymywanych pozycji oraz prac z powtarzanymi ruchami jak np. siedzenie przed komputerem, jazda autem, wykładanie towaru na półki, praca przy taśmie produkcyjnej.

TERAPIA MANUALNA

DSC 0075

Terapia manualna to zdecydowanie najlepszy sposób na szybką ulgę w przypadku bólu kręgosłupa szyjnego

Terapia zawsze zaczyna się od przeprowadzenia wszechstronnego badania twoich codziennych dolegliwości. Twój własny opis problemu jest dla nas bardzo istotny. Następnie wykonywane jest precyzyjne badanie fizykalne, mające na celu ustalenie przyczyny Twoich problemów. Na przykład badanie problemu w obrębie szyji może poprowadzić do badania Twojego barku, żeber czy kręgosłupa piersiowego. W ramach  terapii stosowane są bierne techniki mobilizacji stawów, w wyniku których dochodzi do rozluźnienia wszystkich tkanek do okoła kręgosłupa szyjnego w tym napiętych mięśni karku, ramion i barków.

EDUKACJA

DSC 0017

Edukacja odgrywa ogromną rolę w leczeniu osób z bólem szyi

Istotnym elementem leczenia osób z bólem szyi jest zachęcanie do aktywnej terapii. Głównym celem jest pomoc pacjentom w jak najszybszym powrocie do czynności dnia codziennego. Kluczowe informacje jakie powinien otrzymać każdy pacjnet to:

1. Bardzo często dolegliwości bólowe odcinka szyjnego wynikają z długo utrzymywanych pozycji jak np. siedzenie przed komputerm, pozycja półleżąca z laptopem lub telefonem na łóżku. Zgodnie z obecną wiedzą nie ma “zdrowej” pozycji dla kręgosłupa, wiemy wręcz że KAŻDA długo utrzymywana pozycja będzie zła. Co zatem możemy zrobić ? Często zmieniać pozycje zarówno poprzez regularne wstawanie od biurka (co 30 minut), jak również poprzez zmiane pozycji z zgarbionej na wyprostowaną podczas samego siedzenia.

2. Ogólna aktywność fizyczna w postaci rekreacyjnie uprawianego sportu. Spacer 30-60 minut codziennie, basen 2-3 razy w tygodniu po 45 minut, regularna jazda na rowerze do pracy. Każdy sport wykonywanie REGULARNIE będzie miał nieoceniony wpływ zarówno na ból jak i sztywność odcinka szyjnego kręgosłupa.

3. Duża część problemów górnej części pleców zaczyna się tak naprawdę odrazo po… przebudzeniu się rano. Jak temu zaradzić ? Najważniejszym czynnikiem bedą tutaj odpowiednie ćwiczenia, natomiast często pomocnym rozwiązaniem może okazać się również poduszka ortopedyczna. Zakup takiego sprzętu powinien odbyć się w sklepie ortpedycznym po uprzednim doborze produktu przez wykwalifikowanego sprzedawcę (najlepiej fizjoterapeutę).

MEDYCZNY TRENING TERAPEUTYCZNY

Medyczny Trening Terapeutyczny polega na ułożeniu indywidualnego programu ćwiczeń dla osób z dolegliwościami bólowymi układu ruchu. Dzięki niemu możliwe jest szybsze zniwelowanie bólu, jak również zapobieganie jego nawrotom. Dzięki niemu pacjenci mają możliwość szybciej powrócić do zdrowia i pracy. Indywidualny program ćwiczeń zapewnia znacznie szybszy powrót do czynności dnia codziennego jak również jest kluczowym elementem dzięki, któremy unikniemy nawrotów dolegliwości.

ćwczenia na bol szyi screen

Ćwiczenia mobilizacji kręgosłupa szyjnego pomogą odbudować pełny zakres ruchu

ćwiczenia wzmacnijace łopatki screen

Wzmacanianie obszaru przejścia szyjno – piersiowego wyeliminuje sztywność w tym rejonie

Ćwiczenia z pierwszego filmiku możemy wykonywać nawet podczas pracy w pozycji siedzącej czy stojącej, a co za tym idzie staraj się wykonać je 3-4 razy dziennie po 20-30 powtorzeń każde. Pamiętaj żeby wykonywać je DELIKATNIE oraz powoli, gdy poczujesz pierwszy opór/rozciągnie zatrzymaj się na 2-3 sekundy. Jeśli chodzi o zestaw z drugiego filmiku te ćwiczenia wykonuj raz dziennie również po 30 powtórzeń każde na początku najlepiej w 2-3 seriach po 10 lub 15 powtórzeń z 30 sekundową przerwą między seriami.

Przechodząc do podsumowania jest cała masa badań naukowych, które bardzo jasno pokazują, że leczenie bólu kręgosłupa szyjnego musi być multimodalne/wieloczynnikowe czyli składać się z wszystkich wyżej wymienionych elementów: ćwiczeń, edukacji oraz terapii manualnej. Takie podejście zapewnia bardzo szybką ulgę w bólu oraz przede wszystkim zapobiega dalszym nawrotom epizodów bólowych dlatego właśnie takie rozwiązania stosujemy w naszym gabinecie w Nowy Sączu na ul. Radziecka 19.

MENU