ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa piersiowego może być kłujący i zlokalizowany w jednym miejscu lub mniej intensywny, ale rozprzestrzeniać się na szerszy obszar. Najczęściej ból występuje między łopatkami ale czasami może rzutować w bok do żeber lub w przód, aż do mostka. W wielu przypadkach razem z bólem występuje sztywność mięśni górnej części pleców lub wokół łopatki.

Jak w przypadku wszystkich dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego, leczenie kręgosłupa piersiowego, aby było skuteczne musi być rozważane wieloaspektowo. Dobra wiadomość jest taka, że mimo swojej złożoności odcinek piersiowy jest bardzo wdzięczny w leczeniu. Prosty program ćwiczeń, terapia manualna oraz edukacja dają bardzo wysoką skuteczność.

Jeśli odczuwasz ból między łopatkami, ten wpis podpowie Ci jak zmniejszyć twoje dolegliwości i poprawić ogólne funkcjonowanie. Zawiera on listę porad oraz zestawy ćwiczeń, które mają za zadanie zniwelować ból oraz poprawić elastyczność i siłę kręgosłupa piersiowego. Dodatkowo opisaliśmy kilka technik manualnych, które stosujemy u pacjentów z bólem kręgosłupa piersiowego.


 TERAPIA MANUALNA

mit3

Terapia Manualna jest specjalną formą fizjoterapii, która opiera się na specyficznym badaniu i terapii bólu oraz problemów z układem mięśniowo-szkieletowym.Jak sugeruje sama nazwa „terapia manualna”, związana jest z pracą rąk terapeuty na ciele pacjenta. Taka postawa daje możliwość do dokładne i zlokalizowanej mobilizacji i terapii bólu, np. w obrębie kręgosłupa. Techniki manualne wykorzystywane są zarówno na stawach kręgosłupa jak i na stawach biodrowych, kolanowych czy barkowych wpływając pozytywnie na ich zaburzenia ruchomości i ból.

mit3

Terapia zawsze zaczyna się od przeprowadzenia wszechstronnego badania twoich codziennych dolegliwości. Twój własny opis problemu jest dla nas bardzo istotny. Następnie wykonywane jest precyzyjne badanie fizykalne, mające na celu ustalenie przyczyny Twoich problemów. Na przykład badanie problemu w obrębie kręgosłupa piersiowego może poprowadzić do badania Twojego kręgosłupa szyjnego, żeber i barku.

W badaniu potraktujemy Twój przypadek w bardzo swoisty sposób, szczególnie w odniesieniu do jego intensywności. Dalsza terapia jest specyficznie powiązana z tym badaniem. Problemami, jakie znajdziemy, zajmujemy się wykorzystując specjalnie dobrane metody, zawierające m.in.:

Twój terapeuta będzie regularnie sprawdzał i upewniał się, czy te metody osiągają najlepsze z możliwych efekty. Takie podejście stara się umożliwić osiągnięcie najlepszego sukcesu terapeutycznego w możliwe krótkim czasie. Podejmujemy wszelkie starania, aby poszerzać nasze własne doświadczenie, przez wcielanie w pracę kliniczną najnowszych doniesień naukowych. Wszystko to, aby zapewnić Tobie efektywną terapię, indywidualnie dostosowaną do Twojej sytuacji.

manip tx blog

Manipulacja “pistoletowa” kręgosłupa piersiowego w większości przypadków daje szybką ulge w bólu oraz zmniejsza sztywność kręgosłupa piersiowego

mani tx blog

Jeśli nie uda nam się uzyskać zadowalającego efektu poprze manipulacje “pistoletową”, wtedy mamy jeszcze manipulacje rotacyjną tak zwaną “śrube”

MTG bark

Oprócz tak zwanych technik twardych jak manipulacje czy mobilizacje stawowe, nie zapominamy rownież o technikach miękkich. Na powyższym filmiku Masaż Tkanek Głębokich rejonu łopatki stosowany zarówno w bólach barku jak i kręgosłupa piersiowego czy szyjnego.

MEDYCZNY TRENING TERAPEUTYCZNY 

Medyczny Trening Terapeutyczny polega na ułożeniu indywidualnego programu ćwiczeń dla osób z dolegliwościami bólowymi układu ruchu. Dzięki niemu możliwe jest szybsze zniwelowanie bólu, jak również zapobieganie jego nawrotom. MTT to kompleksowe i optymalne podejście do procesu leczenia dolegliwościach bólowych narządu ruchu, bazujące na wiedzy z zakresu fizjoterapii, fizjologii wysiłku, treningu sportowego. Kompleksowość w tym przypadku oznacza, że trenuje się cały organizm, a nie tylko wybraną część ciała. Dzięki temu pacjenci mają możliwość szybciej powrócić do zdrowia i pracy.

Po zniwelowaniu dolegliwości bólowych fizjoterapeuta układa pacjentowi indywidualny program ćwiczeń do domu. Następnie po kilku tygodniach samodzielnych ćwiczeń wykonywanych przez Pacjenta w warunkach domowych następuje wizyta kontrolna, po której ustala się nowy trening, uwzględniający nowe cele treningu.

ćwiczenia Tx blog

Ćwiczenia mobilizacji kręgosłupa piersiowego pomogą odbudować pełny zakres ruchu

ćwiczenia wzmacnijace łopatki screen

 Wzmacanianie obszaru przejścia szyjno – piersiowego wyeliminuje sztywność w tym rejonie

Jeśli podczas wykonywania powyższych ćwiczeń pojawi się ból to musimy określić jego skale od 0 do 10 (0 to brak bólu, 10 największy ból jaki odczuwaliśmy kiedykolwiek). W przypadku powyższych ćwiczeń nie chcemy prowokować silniejszego bólu niż 3-4 na 10, dodatkowo w trakcie wykonywania treningu ból nie może się nasilać, byłoby idealnie gdyby wręcz się zmniejszał, ewentualnie utrzymywał na takim samym poziomie.

 EDUKACJA

PODSUMOWANIE

Przechodząc do podsumowania jest cała masa badań naukowych, które bardzo jasno pokazują, że leczenie bólu kręgosłupa piersiowego musi być multimodalne/wieloczynnikowe czyli składać się z wszystkich wyżej wymienionych elementów: ćwiczeń, edukacji oraz terapii manualnej. Takie podejście zapewnia bardzo szybką ulgę w bólu oraz przede wszystkim zapobiega dalszym nawrotom epizodów bólowych dlatego właśnie takie rozwiązania stosujemy w naszym gabinecie w Nowy Sączu na ul. Radziecka 19.


Jeśli spodobał Ci się ten materiał sprawdź nasze pozostałe artykuły:


O NAS

spinezdjecie min

Nazywam się Krystian Strojny. Jestem fizjoterapeutą oraz założycielem firmy SpineMedica – specjalistyczne leczenie bólu kręgosłupa i stawów. Na co dzień pracuje w swoim prywatnym gabinecie, pomagając pacjentom z dolegliwościami bólowymi układu ruchu. Jedną z głównych specjalizacji w naszym ośrodku jest tak zwany Medyczny Trening Terapeutyczny. Obecnie wiele badań naukowych jasno wskazuje, że terapie aktywne oparte o proste programy ćwiczeń mają bardzo wysoką skuteczność w redukowaniu dolegliwości bólowych. To, co nas wyróżnia to fakt, że kładziemy bardzo duży nacisk właśnie na promowanie Treningu Medycznego oraz edukacji pacjenta, ponieważ są to kluczowe elementy zapewniające długoterminowy efekt naszych działań, a nie jedynie chwilową ulgę. Serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z naszymi mediami społecznościowymi oraz blogiem gdzie dzielimy się darmową wiedzą.

musiał blog

Magister fizjoterapii, specjalista terapii manualnej Michał Musiał. Absolwent Instytutu Kultury Fizycznej w Nowym Sączu oraz Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Regularnie uczęszczam na kursy, które poszerzają moją wiedzę oraz umiejętności. W gabinecie pracuję technikami terapii manualnej, które polegają na mobilizacji oraz manipulacji stawów. Posiadam także szkolenia z zakresu terapii nerwowo-mięśniowej, masażu tkanek głębokich, suchego igłowania czy metody PNF. W swojej praktyce zawodowej często trafiają do mnie pacjenci z bólami kręgosłupa oraz bólami stawów obwodowych, pacjenci po przebytych urazach jak i operacjach. Swój czas poza gabinetem poświęcam głównie na podróże górskie, aktywność fizyczną i dobrą muzykę.


✅ Umów wizytę w naszym gabinecie w Nowym Sączu

📲 KONTAKT:

Krystian: 517 381 146

Michał: 792 723 320

💻 ONLINE:

Krystian: https://www.znanylekarz.pl/krystian-strojny/fizjoterapeuta/nowy-sacz#address-id=%5B946214%5D&filters%5Bspecializations%5D%5B%5D=84

Michał: https://www.znanylekarz.pl/michal-musial/fizjoterapeuta/nowy-sacz#address-id=%5B1030829%2C1031237%5D&filters%5Bspecializations%5D%5B%5D=84

Możesz również odwiedzić nas w naszej siedzibie w Nowym Sączu, ul. Radziecka 19

MENU