1. Terapia Manualna

Terapia Manualna jest specjalną formą fizjoterapii, która opiera się na specyficznym badaniu i terapii bólu oraz problemów z układem mięśniowo-szkieletowym.

Jak sugeruje sama nazwa „terapia manualna”, związana jest z pracą rąk terapeuty na ciele pacjenta. Taka postawa daje możliwość do dokładne i zlokalizowanej mobilizacji i terapii bólu, np. w obrębie kręgosłupa. Techniki manualne wykorzystywane są zarówno na stawach kręgosłupa jak i na stawach biodrowych, kolanowych czy barkowych wpływając pozytywnie na ich zaburzenia ruchomości i ból.

Terapie manualną wykorzystuje się w następujących dolegliwościach:

Terapia manualna jest również pomocna w rehabilitacji pooperacyjnej, czy po urazach sportowych.

Terapia zawsze zaczyna się od przeprowadzenia wszechstronnego badania twoich codziennych dolegliwości. Twój własny opis problemu jest dla nas bardzo istotny. Następnie wykonywane jest precyzyjne badanie fizykalne, mające na celu ustalenie przyczyny Twoich problemów. Na przykład badanie problemu w obrębie barku może poprowadzić do badania Twojego kręgosłupa szyjnego, żeber i kręgosłupa piersiowego.

W badaniu potraktujemy Twój przypadek w bardzo swoisty sposób, szczególnie w odniesieniu do jego intensywności.

Twój terapeuta będzie regularnie sprawdzał i upewniał się, czy te metody osiągają najlepsze z możliwych efekty. Takie podejście stara się umożliwić osiągnięcie najlepszego sukcesu terapeutycznego w możliwe krótkim czasie. Podejmujemy wszelkie starania, aby poszerzać nasze własne doświadczenie, przez wcielanie w pracę kliniczną najnowszych doniesień naukowych. Wszystko to, aby zapewnić Tobie efektywną terapię, indywidualnie dostosowaną do Twojej sytuacji.

Materiał z https://www.imta.ch/pl/

  1. Medyczny Trening Terapeutyczny

Medyczny Trening Terapeutyczny polega na ułożeniu indywidualnego programu ćwiczeń dla osób z dolegliwościami bólowymi układu ruchu. Dzięki niemu możliwe jest szybsze zniwelowanie bólu, jak również zapobieganie jego nawrotom. Wykorzystywany jest również w rehabilitacji pooperacyjnej, po rekonstrukcjach więzadeł, urazach mięśniowych.

MTT to kompleksowe i optymalne podejście do procesu leczenia dolegliwościach bólowych narządu ruchu, bazujące na wiedzy z zakresu fizjoterapii, fizjologii wysiłku, treningu sportowego. Kompleksowość w tym przypadku oznacza, że trenuje się cały organizm, a nie tylko wybraną część ciała. Dzięki temu pacjenci mają możliwość szybciej powrócić do zdrowia i pracy.

Planując trening uwzględnia się następujące czynniki: wiek, płeć, rodzaj choroby, urazu, etap gojenia, schorzenia współistniejące. Kolejno dobiera się odpowiednie ćwiczenia, ustala ilość serii, ilość powtórzeń oraz ich intensywność – ciągle je modyfikując.

Po zniwelowaniu dolegliwości bólowych fizjoterapeuta układa pacjentowi indywidualny program ćwiczeń do domu. Następnie po kilku tygodniach samodzielnych ćwiczeń wykonywanych przez Pacjenta w warunkach domowych następuje wizyta kontrolna, po której ustala się nowy trening, uwzględniający nowe cele treningu.

  1. Masaż Tkanek Głębokich

Masaż tkanek głębokich  to najbardziej efektywna forma pracy terapeutycznej na tkankach miękkich. Polega na eliminacji napięć i dysfunkcji w obrębie tkanek miękkich: mięśni, więzadeł, ścięgien. Celem masażu tkanek głębokich jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie odpowiedniej elastyczności i zakresu ruchu. Wbrew powszechnym opiniom nie jest zabiegiem bolesnym. Wszystkie techniki  wykonuje się wolno i precyzyjnie, z odpowiednią siłą nacisku dobraną indywidualnie do napięcia tkanek w ciele pacjenta. Skuteczność masażu tkanek głębokich potwierdzona jest między innymi w zespołach bólowych dolnego kręgosłupa, barku czy stawów kolanowych.

  1. Terapia Punktów Spustowych

Terapia punków spustowych opiera się na różnych  formach ucisku w szczególnie wrażliwych miejscach tkanki mięśniowej.  Podczas dotyku punkty te są bolesne, a ból może promieniować w inne okolice ciała. Terapia ta ma na celu zlikwidować ból oraz poprawić napięcie mięśniowe i zakres ruchu. Techniki wykorzystywane głównie w celach odnowy biologicznej oraz po urazach tkanek miękkich.

  1. Kinesiotaping

Kinesiotaping jest jedną z najnowszych metod wykorzystywanych w fizjoterapii. Stosowany jako dodatek do Terapii Manualnej pomaga redukować ból, zwiększa zakres ruchu oraz w przypadku urazów przyspiesza likwidacje obrzęków limfatycznych poprzez poprawę krążenia krwi i chłonki.




MENU