Rwa Kulszowa objawy

W zdecydowanej większości przypadków pacjenci z rwą kulszowa skarżą się na ból promieniujący od dolnej części pleców przez tylną lub boczną część kończyny dolnej. W łagodniejszych przypadkach ból, mrowienia i/lub drętwienia mogą dotyczyć tylko pośladków i tylnej części uda. Wraz ze wzrostem podrażnienia nerwu kulszowego wyżej wymienione objawy mogą przechodzić  poniżej kolana i promieniować do łydki, stopy a nawet palców. Często pacjenci opisują ból jako rwący lub przypominający strzały prądu wzdłuż nogi. Wszystkie objawy wynikają najczęściej z podrażnienia korzenia nerwowego przez obrzęk powstały z uszkodzenia krążka międzykręgowego.

Możliwości terapeutyczne

              W XXI wieku posiadamy bardzo rozbudowane możliwości leczenia w kontekście rwy kulszowej. Pierwszy z trzech kluczowych elementów leczenia to zabiegi wykonywane przez doświadczonego Fizjoterapeutę  w postaci: terapii manualnej, technik mięśniowo-powięziowych, igło terapii, elektroterapii.

zdjecie ja blog

Pacjenci z rwa kulszową to jeden z najczęstszych przypadków w naszym gabinecie!

Terapia Manualna – jest specjalną formą fizjoterapii, która opiera się na specyficznym badaniu i terapii bólu oraz problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Jak sugeruje sama nazwa „terapia manualna”, związana jest z pracą rąk terapeuty na ciele pacjenta. Taka postawa daje możliwość do dokładnej i zlokalizowanej mobilizacji i terapii bólu, np. w obrębie kręgosłupa. W przypadku rwy kulszowej techniki manualne wykonywane są na stawach kręgosłupa wpływając pozytywnie na ich zaburzenia ruchomości oraz ból.

terapia mnaulna blog

Terapia Manualna to podstawa w pracy z pacjentem  z objawami rwy kulszowej

Techniki mięśniowo-powięziowe – to najbardziej efektywna forma pracy terapeutycznej na tkankach miękkich. Polega na eliminacji napięć i dysfunkcji w obrębie tkanek miękkich: mięśni, więzadeł, ścięgien. Celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie odpowiedniej elastyczności i zakresu ruchu. Wbrew powszechnym opiniom nie jest zabiegiem bolesnym. Wszystkie techniki  wykonuje się wolno i precyzyjnie, z odpowiednią siłą nacisku dobraną indywidualnie do napięcia tkanek w ciele pacjenta. Cechują się wysoką skutecznością w zespołach bólowych dolnego kręgosłupa łącznie z rwą kulszową.

DSC 0147

Techniki mięśniowo – powięziowe to najbardziej efektywna forma pracy na tkankach miękkich

Igłoterapia – Polega na wprowadzeniu przez skórę cienkiej i pełnej igły w napięte pasmo mięśniowe, bez podawania jakichkolwiek preparatów farmakologicznych ani suplementów. Głównym mechanizmem oddziaływania igłoterapii suchej jest wywoływanie procesów odwrażliwienia obwodowego (zmniejszenie bólu), które wynika z odżywienia tkanki mięśniowej przez stymulacje igłą.

igły blog

Zabiegi Igłoterapii to idealny dodatek do terapii w przypadku rwy kulszowej

Elektroterapia – to zabiegi dające ulgę w dolegliwościach bólowych oraz ostrych stanach zapalnych. Stymulują też położone głębiej tkanki takie jak mięśnie, więzadła, stawy czy nerwy. Poprawiają również przekrwienie tych struktur, a co za tym idzie znacząco zwiększają ich odżywienie podnosząc tym samym zdecydowanie  tempo ich regeneracje. Stymulowana prądem tkanka staje się lepiej ukrwiona, co przyspiesza wchłanianie się obrzęku podrażniającego nerw kulszowy.

prądy blog

 Elektroterapia często przynosi natychmiastową ulgę w ostrym bólu

Drugi kluczowy element terapii w przypadku rwy kulszowej to edukacja pacjenta odnośnie jego problemu. Mówiąc o edukacji mamy na myśli wskazówki dzięki, którym pacjent sam będzie w stanie zmniejszać swoje dolegliwości bólowe w domu. Zalecenia bez problemów jesteśmy w stanie wpleść w codzienne czynności, najistotniejsza jest tutaj regularność i sumienność w ich wykonywaniu!

Pozycja odciążająca „krzesełko” – W tym ułożeniu mamy praktycznie 100%-owe odciążenie kręgosłupa lędźwiowego dodatkowo dochodzi do zwiększenia przestrzeni w kanale kręgowym co zapewnia bardziej optymalny odpływ obrzęku, który drażni nasz korzeń nerwowy i daje ból promieniujący do nogi. Zastosowanie krzesełka trzy razy dziennie po 15 minut z reguły daje znaczną ulgę w bólu.

krzesełko blog

 Krzesełko – kąt zgięcia w stawach biodrowych i kolanowych to 90 stopni

Pozycje odciążające do spania – W tych pozycjach pacjent z rwa kulszową powinien starać się zasypiać, dają one identyczne rezultaty jak „krzesełko”. Oczywiście w trakcie spania wałek samoistnie będzie zmieniać swoje położenie, natomiast samo przebywanie w tej pozycji podczas zasypiania daje wyraźny efekt przeciwbólowy i często pozwala pacjentowi przespać całą noc bez bólu.

poz boczna blog

Tak jak w “krzesełku” kąt zgięcia stawów kolanowych i biodrowych to 90 stopni

Częsta zmiana pozycji w trakcie dnia – Struktury naszego kręgosłupa odżywiają się podczas ruchu, a co za tym idzie długie utrzymywanie pozycji zwłaszcza siedzącej u osób z rwą kulszową będzie znacznie nasilało dolegliwości bólowe. Co zatem możemy zrobić ? Często zmieniać pozycje w trakcie dnia! 15-20 minut siedzenia, następnie 10-15 minut chodzenia, po których przechodzimy do pozycji leżącej na 15-20 minut (leżenie najlepiej w pozycjach odciążających wymienionych wyżej).

Ostatni trzeci kluczowy element terapii pacjentów z objawami rwy kulszowej to tak zwany trening medyczny. W pierwszym etapie leczenia trening ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez wykonywanie powtarzanych ruchów kręgosłupa lędźwiowego oraz podrażnionego nerwu, w kolejnych etapach ćwiczenia będą miały na celu zwiększanie siły oraz wytrzymałości mięsni miednicy oraz tułowia.

Poniżej najefektywniejsze ćwiczenia zmniejszające ból, w pierwszym filmiku mobilizacje odcinka lędźwiowego, natomiast w drugim poprawa odżywienia nerwu kulszowego:

bol kregoslupa filmik blog

Ćwiczenia mają za zadanie zmniejszenie bólu, a co za tym idzie wykonując je nie możemy nasilać naszych dolegliwości !


rwa kulszowa filmik blog

Wszystkie wyżej wymienione ćwiczenia wykonuj 3 x dziennie po 30 x powtórzeń każde


Jeśli podczas wykonywania powyższych ćwiczeń pojawi się ból to musimy określić jego skale od 0 do 10 (0 to brak bólu, 10 największy ból jaki odczuwaliśmy kiedykolwiek). W przypadku powyższych ćwiczeń nie chcemy prowokować silniejszego bólu niż 3-4 na 10, dodatkowo w trakcie wykonywania treningu ból nie może się nasilać, byłoby idealnie gdyby wręcz się zmniejszał, ewentualnie utrzymywał na takim samym poziomie.

Właśnie poznałeś wszystkie trzy kluczowe elementy terapii rwy kulszowej. Leczenie problemu związanego z podrażnieniem nerwu kulszowego jest procesem bardzo złożony, a co za tym Idzie perfekcyjnym rozwiązaniem jest terapia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Jeśli zastanawiasz się kto mógłby Ci pomóc wyeliminować twój problem już nie musisz szukać dłużej zapraszamy do naszego gabinetu w Nowym Sącz na ul. Radziecka 19.

MENU